Typowe usterki mechaniczne w samochodach osobowych

mechanik z lampą samochodową

Wizyta u mechanika jest niezbędna od czasu do czasu w przypadku każdego pojazdu, w tym również samochodu osobowego. Musimy bowiem pamiętać, że wiele z podzespołów, które w nich występują, stopniowo się zużywają. Ma to związek zarówno podstawowymi czynnościami związanymi z ich eksploatacją, jak i występującymi usterkami.

Jakie typowe usterki pojawiają się w autach osobowych?

Każdy samochód osobowy składa się z wielu elementów, w których może pojawić się awaria. Bardzo często podatność na określone usterki jest związana z modelem auta. Wynika to z tego, że coś nie jest w nim odpowiednio dopracowane, czy też z tym, że producent nie dotrzymuje należytej jakości. Jednak wiele kwestii to naprawy eksploatacyjne, które pojawiają się naturalnie wraz z określonym przebiegiem, czy wiekiem auta. Tu wymienić należy wszystkie te elementy, które wymienia się przy okazji regularnych przeglądów, czyli paski rozrządu, paski klinowe, opony, czy filtry lub klocki hamulcowe.

Pośród innych częstych awarii wśród samochodów osobowych wymienić należy: amortyzatory, części układu kierowniczego, przeguby, sprzęgło, koła dwumasowe, a czasem także skrzynie biegów. Jeśli auto jest starsze, to z czasem mogą pojawiać się problemy z alternatorem czy rozrusznikiem. Ponadto jeśli dużo przemieszczamy się po niezbyt równej i trudnej nawierzchni, to musimy się liczyć z tym, że z czasem do wymiany będą wahacze.

Bardziej wymagające naprawy również się zdarzają

Wiele samochodów musi przejść również bardziej poważne naprawy. Do takich, wcale nie rzadkich usterek możemy zaliczyć: problemy z turbosprężarką, pompą układu wtryskowego, wtryskami i pompowtryskiwaczami. W przypadku silników diesla musimy mieć na uwadze, że przy większym przebiegu mogą pojawiać się problemy z filtrem cząsteczek stałych i katalizatorem. Wiele z tych elementów nie musi być jednak od razu wymieniana, co często jest kosztowne. W wielu przypadkach sprawdza się regeneracja i naprawa poszczególnych części, jednak w tym celu musimy oddać nasze auto do profesjonalnego warsztatu.