Co to jest EPS?

kierownica samochodowa

Electronic Power Steering lub Electric Power Steering System (układ występuje również pod nazwą Electric Power Assisted Steering) to nic innego jak elektroniczny układ wspomagania kierownicy, który powszechnie stosuje się niemal w każdym nowoczesnym samochodzie. Ma on ułatwić kierowcy obracanie kołem kierownicy, przez co wykonanie wszelkich niezbędnych manewrów staje się zdecydowanie prostsze.

Co musisz wiedzieć o działaniu EPS?

Zauważalna jest jedna podstawowa przewaga elektronicznego wspomagania nad układem hydraulicznym. Chodzi o to, że poziom, a właściwie jego siła są dostosowywane do prędkości pojazdu. W związku z tym zdecydowanie zmniejsza ryzyko wypadku przy większych prędkościach.  Jednocześnie gdy manewrujemy na parkingu, będziemy mieli dostępną bardzo wysoka sterowność, gdyż właśnie wtedy układ wspomagania będzie pracował najmocniej. Przy dużych prędkościach nie będzie on reagował przesadnie mocno na drobne ruchy kierownicą, co z pewnością docenimy w trasie jadąc drogą szybkiego ruchu. Jeśli nie mamy pewności, że wspomaganie działa u nas doskonale najlepiej odwiedzić serwis układów kierowniczych.

EPS podnosi komfort jazdy, ułatwia prowadzenie pojazdu, a także dba o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Dobrze działający system EPS jest stosunkowo prosty w budowie, składa się z kilku podstawowych elementów: pompy hydraulicznej, zaworu sterującego, siłownika, czujnika prędkości pojazdu, czujników prędkości obrotowej silnika, sensora obrotu koła kierownicy i elektronicznego modułu sterującego.

Czy korzystnie jest, aby nasze auto posiadało taki system?

Z całą pewnością tak. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które skutecznie ułatwia nam poruszanie się samochodem, sprawdza się zarówno na ciasnych parkingach, jak i na drogach szybkiego ruchu. Istotnie przyczynia się do ograniczenia ryzyka wypadków, szczególnie tych, do których mogłoby dojść przez niewielkie i często niekontrolowane ruchy kierownicą. W związku z tym warto z całą pewnością wybierać samochody, które posiadają taki system. Będzie to dla nas z wielu powodów bardzo korzystne.