przekładnia kierownicza

O czym mogą świadczyć stuki w przekładni kierowniczej?

Jednym z potencjalnie niepokojących objawów, z jakimi kierowcy mogą się spotkać, są stuki dochodzące z przekładni kierowniczej. Czy wiesz, co takie dźwięki mogą sygnalizować? Czy są powodem do niepokoju, czy można je zignorować?

opony

Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne. Jeden z kluczowych aspektów dbania o bezpieczną jazdę to regularna wymiana opon. W tym artykule dowiesz się, dlaczego sezonowa wymiana opon jest niezbędna i jakie korzyści płyną z tego zabiegu.

kolumna kierownicza

Jaką funkcję w samochodzie pełni kolumna kierownicza?

Kolumna kierownicza to główny element układu kierowniczego samochodu, który łączy kierownicę z pozostałymi częściami układu. Jego główną funkcją jest przekazywanie ruchu obrotowego z kierownicy do przekładni kierowniczej, co umożliwia sterowanie kołami przednimi pojazdu. Kolumna kierownicza odgrywa także rolę mocowania kierownicy oraz niektórych urządzeń sterujących, takich jak dźwignia zmiany biegów czy manetki.

mechanik

Kiedy maglownica wymaga regeneracji?

Kupno nowej maglownicy to spory wydatek, dlatego też oznaki jej awarii mogą spędzać kierowcy sen z powiek. Zazwyczaj jednak wymiana elementu  nie jest konieczna, a wystarczającym rozwiązaniem okazuje się jego regeneracja. Jak rozpoznać uszkodzoną przekładnię kierowniczą? 

układ kierowniczy do samochodu w sklepie

Na czym polega naprawa przekładni kierowniczej?

Do oczywistych objawów awarii przekładni kierowniczej, zwanej też maglownicą, należą przede wszystkim stuki dochodzące z okolic kół podczas pokonywania nierówności. Mogą one pojawiać się także przy wykonywaniu manewrów. Inne charakterystyczne dla tej awarii objawy to wycieki płynu z maglownicy oraz problem z utrzymaniem kierunku jazdy. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek z powyższych nieprawidłowości należy zgłosić się […]

ręce na kierownicy samochodu

Najczęstsze usterki układu kierowniczego

Układ kierowniczy przekazuje obroty kierownicy na koła, dzięki czemu samochód może jechać w określonym kierunku. Niekiedy jednak precyzja kierowania pojazdem spada, a wraz z nią pojawiają się inne, niepokojące objawy. Mogą one wskazywać na usterkę układu kierowniczego.

pracownik warsztatu samochodowego

Za co w samochodzie odpowiada maglownica?

Precyzyjne i płynne skręcanie wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Jednym z elementów układu kierowniczego jest przekładnia kierownicza, zwana również maglownicą. Odpowiada ona za zmianę kierunku ruchu. Na czym polega jej działanie i jak rozpoznać, że część uległa uszkodzeniu?

problem z zawieszeniem samochodu

Jak rozpoznać problemy z zawieszeniem pojazdu?

Sprawne zawieszenie zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę. Układ zapewnia prawidłowy kontakt kół z nawierzchnią drogową. Przyczyną awarii jest zły stan dróg i choć jest coraz lepiej, to wciąż występują koleiny, nierówności, a nawet dziury. To skutkuje zużywaniem się części i awariami układów w pojazdach.

mechanik z lampą samochodową

Typowe usterki mechaniczne w samochodach osobowych

Wizyta u mechanika jest niezbędna od czasu do czasu w przypadku każdego pojazdu, w tym również samochodu osobowego. Musimy bowiem pamiętać, że wiele z podzespołów, które w nich występują, stopniowo się zużywają. Ma to związek zarówno podstawowymi czynnościami związanymi z ich eksploatacją, jak i występującymi usterkami.

kierownica samochodowa

Co to jest EPS?

Electronic Power Steering lub Electric Power Steering System (układ występuje również pod nazwą Electric Power Assisted Steering) to nic innego jak elektroniczny układ wspomagania kierownicy, który powszechnie stosuje się niemal w każdym nowoczesnym samochodzie. Ma on ułatwić kierowcy obracanie kołem kierownicy, przez co wykonanie wszelkich niezbędnych manewrów staje się zdecydowanie prostsze.