Jak rozpoznać problemy z zawieszeniem pojazdu?

problem z zawieszeniem samochodu

Sprawne zawieszenie zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę. Układ zapewnia prawidłowy kontakt kół z nawierzchnią drogową. Przyczyną awarii jest zły stan dróg i choć jest coraz lepiej, to wciąż występują koleiny, nierówności, a nawet dziury. To skutkuje zużywaniem się części i awariami układów w pojazdach.

Jak rozpoznać problemy z zawieszeniem pojazdu?

Gdyby stan dróg był taki jak autostrad, kierowcy uniknęliby większości awarii, chociażby układów zawieszenia. Niestety, jeszcze długo trzeba czekać na idealne jezdnie. Tak czy inaczej, trzeba rozpoznawać usterki, by jak najszybciej zgłosić się do mechanika. Problemy z zawieszeniem można rozpoznać po stukaniu i dziwnym dźwięku, m.in.: łącznika stabilizatora, tulei wahacza, łożyska koła. Kiedy podczas jazdy zauważalne jest kołysanie nadwozia, podskakiwanie kół w czasie przyspieszania, wszystko wskazuje na problemy z amortyzatorem. Widząc wyciek płynu czy inne symptomy, warto podjechać do firmy Twój Serwis, oferującej profesjonalną obsługę, ale też fachowe porady dotyczące kwestii związanych z mechaniką pojazdową i zawieszeń. Warto naprawić usterkę, by zapobiec poważnej awarii.

Czym grozi jazda z uszkodzonym zawieszeniem?

Problem z zawieszeniem obniża bezpieczeństwo jazdy samochodem. Nie ma gwarancji, że pojazd właściwie będzie zachowywał się na drodze. Nie chodzi jedynie o komfortową jazdę, ale przede wszystkim bezpieczną. Może wydłużyć się droga hamowania, ale też dojść do zablokowania kół podczas jazdy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że grozi to wypadkiem na drodze, bo samochód traci styczność z jezdnią, więc kierowca może nie być w stanie nad nim zapanować.  Pojazd nie będzie stabilny, może przechylać się i kołysać, co jest niezwykle niebezpieczne. Zwalnianie w trakcie poruszania się wozem tylko pozornie nie wydaje się zagrożeniem. Na drodze szybkiego ruchu, przy kolumnie rozpędzonych samochodów, grozi to poważną kolizją. Nie należy lekceważyć tak poważnej sprawy, jaką jest uszkodzone zawieszenie.