Za co w samochodzie odpowiada maglownica?

pracownik warsztatu samochodowego

Precyzyjne i płynne skręcanie wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Jednym z elementów układu kierowniczego jest przekładnia kierownicza, zwana również maglownicą. Odpowiada ona za zmianę kierunku ruchu. Na czym polega jej działanie i jak rozpoznać, że część uległa uszkodzeniu?

Jaką funkcję pełni maglownica i jak rozpoznać jej uszkodzenie?

Maglownica to zębatkowa przekładnia, która ma za zadanie przenosić ruch z kierownicy na drążki kierownicze. To właśnie dzięki temu mechanizmowi koła samochodu mogą skręcać w wyznaczonym kierunku. Maglownica jest elementem eksploatacyjnym – co za tym idzie, prędzej czy później ulega ona zużyciu. Zazwyczaj uszkodzenie elementu objawia się charakterystycznymi stukami podczas wykonywania manewru skrętu oraz obniżoną precyzją prowadzenia pojazdu. Wówczas konieczna okazuje się jak najszybsza wymiana lub regeneracja maglownicy. Nie należy bagatelizować objawów uszkodzenia – jeśli część zostanie mocno zużyta, może dojść do zablokowania się kierownicy. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która zagraża bezpieczeństwu kierowcy oraz innych uczestników ruchu.

Regeneracja maglownicy a zakup nowej części

Maglownica to część, która z reguły ulega zużyciu po około 10 latach eksploatacji. Jeśli jednak często poruszasz się po drogach z uszkodzoną nawierzchnią, prawdopodobnie element ulegnie uszkodzeniu nieco szybciej. Koszt nowej przekładni wynosi co najmniej kilkaset złotych. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, możesz zdecydować się na regenerację maglownicy. Odnowiona część będzie mogła posłużyć Ci jeszcze kilka lat, a Ty zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy. Aby mieć pewność, że naprawa przebiegnie pomyślnie, wybierz się do profesjonalnego serwisu specjalizującego się w regeneracji elementów układu kierowniczego.