Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?

opony

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne. Jeden z kluczowych aspektów dbania o bezpieczną jazdę to regularna wymiana opon. W tym artykule dowiesz się, dlaczego sezonowa wymiana opon jest niezbędna i jakie korzyści płyną z tego zabiegu.

Wymiana opon letnich na zimowe i odwrotnie

Opony letnie i zimowe różnią się w budowie, a każdy rodzaj jest dostosowany do konkretnych warunków atmosferycznych. Opony letnie charakteryzują się twardszą mieszanką gumy, co zapewnia dobrą przyczepność i wydajność na suchej nawierzchni. Natomiast opony zimowe posiadają miększą gumę, a ich bieżnik jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić przyczepność i bezpieczeństwo na oblodzonych lub zaśnieżonych drogach. Dlatego wymiana opon na zimowe przed zimą oraz na letnie przed latem to kluczowy krok w zapewnieniu odpowiedniej trakcji i bezpieczeństwa.

Wydłużenie żywotności opon

Kolejną zaletą sezonowej wymiany i serwisu opon jest wydłużenie żywotności opon. Używanie opon odpowiednio do warunków pogodowych sprawia, że każdy komplet opon jest mniej eksploatowany, co prowadzi do równomiernego zużycia bieżnika. Odpowiednio przechowywane opony, gdy nie są używane, również zachowują swoje właściwości przez długi czas. Dzięki temu inwestycja w dwa komplety opon – letnie i zimowe – służy przez wiele sezonów.

Poprawa bezpieczeństwa na drodze

Bezpieczeństwo jest priorytetem, zwłaszcza w warunkach drogowych, które ulegają zmianom zależnie od pory roku. Odpowiednie opony dostosowane do sezonu zapewniają lepszą przyczepność i skracają drogę hamowania. Szczególnie na śliskich nawierzchniach, jakie występują podczas opadów deszczu, śniegu czy gołoledzi, odpowiednie opony mogą zdecydować o uniknięciu wypadku. Dlatego sezonowa wymiana opon to inwestycja w bezpieczną jazdę, a Twój Serwis w Bytomiu oferuje fachową obsługę, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług.